ANYKŠČIŲ RAJ. SVĖDASŲ JUOZO TUMO-VAIŽGANTO GIMNAZIJA

Kas? Anykščių raj. Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija
Kokią problemą sprendžia? Kodėl šiuolaikiniai vaikai nebenori skaityti knygų?
Pasirinktas sprendimo būdas: susitikimas su savivaldos institucijų atstovais, mokinių atliekamos apklausos ir dalyvavimas netradicinėse veiklose

Anykščių raj. Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija remdamasi Kultūros ministerijos parengtos nacionalinės skaitymo skatinimo politikos, kurios tikslas didinti įvairaus amžiaus visuomenės narių susidomėjimą skaitymu, prielaidomis tyrė mokyklos moksleivių skaitymo įpročius. Tarptautiniai ir nacionaliniai tyrimai rodo, jog skaitymo įpročiai menksta. Pastaraisiais metais vis labiau įsigalint informacinėms technologijoms pasikeitė aplinka, lemianti daugelį įpročių, tarp jų ir skaitymą. Skaitymo kiekis ir jam skirtas laikas nesumažėjo, tačiau iš esmės pasikeitė jo kokybė. Nors tekstų įvairiais formatais perskaitoma daug, tarp jų vis mažesnė dalis vertingų ar susikaupimo reikalaujančių knygų. Mūsų mokykloje atlikta moksleivių apklausa taip pat parodė, jog daugiau jų verčiau renkasi filmus, nei knygas. Apklausų metu buvo aiškinamasi ne tik tai, kokių žanrų literatūra moksleiviams patinka labiausiai, bet taip pat buvo nustatyta, jog mokyklų ugdymo programų rekomenduojamos knygos moksleivių dažniausiai nesudomina, taip pat, jog dėl knygų kainų jie dažniau renkasi bibliotekas nei knygynus.

Vykdydami projekto ,,Pažink valstybę” užduotį, Anykščių raj. Svėdasų Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos moksleiviai įsitraukė į daug skirtingų veiklų. Spalio 19 d. mūsų gimnazijoje lankėsi aktorius Alvydas Brunalas. Svečias pristatė programą „Dūžtančių formų pasaulyje”, parengtą pagal poeto V. Mačernio kūrybą. 7-12 klasių mokiniai atidžiai klausėsi poezijos, kuri vertė mąstyti apie būties prasmingumą, dvasinį nerimą, ieškojimus.

Apie mūsų iškeltą problemą lapkričio 7 d. diskutavome su Anykščių rajono savivaldybės kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja. Ji aptarė mūsų anketos duomenis, pasiūlė dalyvauti įvairiuose savivaldybės organizuojamuose renginiuose ir pasiūlė trumpą sprendimą – mokinių skaityti versti nereikia, veikiau reikia siekti juos sudominti.

Gimnazijos mokinių taryba taip pat organizavo knygų skaitymo akciją, kurios metu kiekvienos klasės mokinys rudens atostogų metu perskaitytą knygą galėjo pristatyti, taip, kad sudomintų šią knygą skaityti ir kitus mokinius. Ateityje į šią akciją žadame įtraukti ir mokinių tėvus.

Parengė Anykščių raj. Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos komanda