KAIŠIADORIŲ ALGIRDO BRAZAUSKO GIMNAZIJAKas?
Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazija
Kokią problemą sprendžia? Jaunimo žinios apie korupciją
Pasirinktas sprendimo būdas: Susitikimai su Kauno apylinkės teismo ir Kaišiadorių rajono savivaldybės atstovais bei moksleivių apklausos rengimas

Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos dešimtos klasės mokiniai įsitraukė į projektą „Pažink valstybę“, kurio tikslas – supažindinti mokinius su įvairiomis Lietuvos viešojo gyvenimo sritimis, aptarti aktualias nacionalines ir regionines problemas, apsvarstyti jų sprendimo būdus. Mums atiteko teisėsaugos sritis.

Po nemažų svarstymų nusprendėme pasidomėti apie tai, kiek jaunimas (15 – 18 m.) domisi ir žino apie korupciją bei koks jų požiūris į antikorupcines nuostatas.

Pirmiausia susipažinome su Lietuvos Respublikos Specialiųjų Tyrimų Tarnybos pateikta informacija apie korupciją, jos prevenciją ir sužinojome, kad visuomenė vis dažniau informuoja apie korupcijos atvejus, tuo pačiu jų ir daugiau yra išaiškinama, o nusižengusiesiems skiriamos nuobaudos. Domėjomės ir kovos su korupcija būdais, kaip kiekvienas pilietis gali prisidėti prie korupcijos atskleidimo.

Toliau besidomėdami šia tema lankėmės Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmuose, kur sužinojome, kad 2013 - 2018 m. Kaišiadorių teisme buvo nagrinėjama tik viena kyšininkavimo byla, o Kauno apylinkės teisme per tą laikotarpį – vienuolika tokių bylų. Kilo klausimas, ar Lietuvos piliečiai tokie sąmoningi ir korupcijos atvejai išties reti, ar kaip tik trūksta sąmoningumo apie juos pranešti?

Besigilindami į korupcijos temą apsilankėme ir Kaišiadorių rajono savivaldybėje. Pokalbio su savivaldybės atstovu metu, galėjome patvirtinti lyg ir savaime suprantamą tiesą – korupciją sukelia žmogus, korupciją sumažinti taip pat gali tik žmogus, norintis gyventi „švaresnėje“ aplinkoje.

Norėdami sužinoti, ar jaunimas yra pilietiškas ir ką žino apie korupciją, parengėme anoniminę anketą išsiaiškinti šiems klausimams ir apklausėme pusę gimnazijos mokinių. Paaiškėjo, kad dauguma supranta, jog pastebėjus korupciją, apie ją reikia pranešti, tačiau tiksliai nežino, kam ir kur reikia pranešti, kokia pagrindinė institucija Lietuvoje kovoja su korupcija, taip pat nežino apie skirtingas korupcijos formas, tačiau sutinka su nuobaudomis už korupcinius pažeidimus.

Parengė Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos komanda